снимка:  PixabayДиамантеногърбата сладководна костенурка обитава блатистите райони на САЩ, като може

...
снимка:  PixabayДиамантеногърбата сладководна костенурка обитава блатистите райони на САЩ, като може
Коментари Харесай

В американския щат Масачузетс откриха костенурка с 2 глави и 6 крака

снимка:  Pixabay

Диамантеногърбата сладководна костенурка населява блатистите региони на Съединени американски щати, като може да живее както в сладки, по този начин и в солени води. Храни се с риба, ракообразни и мекотели, по-рядко с водорасли.

Костенурка от необичаен тип, която има две глави и шест крайници, живее в център за диви животни в американския щат Масачузетс.

Тя е от рода диамантеногърба сладководна костенурка, считана за предпазен тип в региона, съгласно АП.

Животното се излюпва преди две седмици в гнездо в дивата природа, като след това е прибрано на безвредно място в центъра, добавя profit.bg.

 

Експертите показват, че се развива доста добре, а двете му глави действат без значение една от друга, като се появяват по друго време над водата, с цел да поемат въздух. Костенурката има и две стомашно-чревни системи, всяка от които дава отговор за прехраната на друга половина от тялото й. Всяка от тези половини пък управлява по три крайници.

Състоянието се назовава бицефалия и е рядка особеност, която може да възникне както от генетични, по този начин и от фактори на околната среда, които въздействат върху ембриона по време на развиването.

Персоналът на центъра е нарекъл костенурката Мери-Кейт и Ашли Олсън. Тя ще остане в него до пролетта, а по-късно ще бъде пусната в природата. Междувременно специалистите ще учат кръвоносната й система благодарение на компютърна томография.

В предишното този тип костенурки се смятат за деликатес и съвсем изчезват поради несъразмерния улов от индивида. Те постоянно попадат и в клопки за раци, защото се хранят със същата примамка. 

През годините диаментеногърбите костенурки постоянно влизат в новините, защото се появат на щатските летища и стопират въздушния трафик. На 8 юли 2009 година полетите на летище Джон Ф. Кенеди в Ню Йорк са забавени с до час и половина, защото 78 костенурки нахлуват на една от пистите.

Подобен случай се случва и на 29 юни 2011 година, когато над 150 костенурки прекосяват писта 4, затваряйки я и нарушавайки въздушното придвижване. Впоследствие пристанищната администрация на Ню Йорк и Ню Джърси конфигурира преграда за костенурки по продължение на пистите на JFK, с цел да понижи броя на животните, нахлуващи на летището и за да ги насърчи да гнездят другаде.

Независимо от това, на 26 юни 2014 година 86 костенурки се появяват на писта 4,  защото приливът ги придвижва през бариерата.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР